Mistrzostwa Świata Juniorów w Bukareszcie odwołane!

PODNOSZENIE CIEŻARÓW

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów wydała komunikat o odwołaniu Mistrzostw Świata Juniorów, które miały odbyć się w Bukareszcie w dniach 14-21.03 br. W zawodach miała wystartować dwójka przedstawicieli naszego Klubu – Natalia Fota oraz Radosław Poniatowski.

Jak informuje Polski Związek Podnoszenia Ciężarów IWF zakończył szeroko zakrojone konsultacje, przede wszystkim z gospodarzem Rumuńską Federacją Podnoszenia Ciężarów. Po dyskusji i na wniosek Prezydenta rumuńskiej federacji – Nicu Vlada, Zarząd IWF zgodził się na odwołanie Mistrzostw Świata Juniorów IWF 2020 w Bukareszcie w Rumunii jako środek ostrożności ze względu na ciągły rozwój wirusa COVID19. Odwołanie obejmie również posiedzenia Komitetu i Kongres.

Zawody byłyby olimpijską kwalifikacją na poziomie złotym, więc odwołanie może podważyć nadzieje niektórych młodych sportowców.

Odwołanie zawodów tej rangi stwarza możliwość, że mistrzostwa kontynentu w kwietniu, a nawet Igrzyska Olimpijskie w lipcu mogą być zagrożone, jeśli koronawirus nadal będzie zagrożeniem.

Natalia Fota z trenerem Robertem Boruckim

Komunikat IWF:

„Podczas planowania Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów IWF 2020, podobnie jak w przypadku wszystkich naszych wydarzeń, zdrowie i dobre samopoczucie uczestników było kluczowym priorytetem. Starannie staramy się znaleźć najlepsze i najnowsze porady w tym zakresie.

Niedawne rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID19) na całym świecie zajmuje wysokie miejsce w naszym programie i znajduje się w centrum naszej troski. Obecnie ryzyko dla zdrowia jednostki pozostaje niskie. Jednak w celu złagodzenia skutków, organy zdrowia publicznego i rządy na całym świecie szybko podjęły działania mające na celu spowolnienie i zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się. Obejmują one różnorodne porady dotyczące podróży wyjazdowych, zakazy podróży przychodzących, kwarantanny i środki izolujące.

Stała rada WHO mówi, że w przypadku dużych międzynarodowych imprez sportowych należy wziąć pod uwagę indywidualne cechy każdego wydarzenia. Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów, takie jak JWC IWF 2020 zaplanowane na 13 marca w Bukareszcie, z konieczności angażują wiele osób z około 80 krajów. Sztangi oraz talerze dotykane są wieloma rękami. W tym przypadku należy również wziąć pod uwagę wiek sportowców. Ponadto zakres i złożoność wprowadzanych środków zdrowia publicznego jest taka, że ​​IWF nie może mieć pewności, że wezmą udział sportowcy wszystkich narodów (lub że jeśli wezmą udział, będą mogli wrócić do domu).”

źródło: IWF / PZPC

«
»